Earl Grey Yalnızca Bir Siyah Çay mı?

Earl Grey‘in aromasındaki turunçgili andıran tadı ve kokusu, içine konulan bergamot yağından gelir. (Bergamot portakalı, Akdeniz Bölgesi’nde yetişen aromatik portakal tadına benzer bir lezzeti olan bir meyvedir. Bergamot yağı, bu meyvenin kabuğundan çıkarılır.) Yapılan bir araştırmada bergamotun içerisinde bulunan Citrus Polyphenols maddesinin kilo vermeye yardımcı olduğu, kolesterolü düşürdüğü ve de şeker hastalığı riskini azalttığı tespit edildi.

Earl Grey çayının tadı üreticiden üreticiye değişse de genelde hep aynı şekilde açıklanır: Koyu, ferahlatıcı ve taze…

Earl Grey adı nereden gelir?

Earl Grey çayının adını, Earl Charles Grey’den almıştır. Earl Charles Grey 1830 – 1834 yılları arasında İngiltere’nin başbakanlığını yapmıştır ve kendi döneminde köleliğe son vermiş olmasına rağmen bu çaya adını vermesiyle daha çok tanınır.

Earl Charles Grey’in Çin’deki bir çay harmancısının oğlunu boğulmaktan kurtardığı için adının bu çaya verildiği söylenir. Söylentiler, bu güzel kokulu ve aromalı çayın Earl Charles Grey’e yaptığı güzel şeyler için bir teşekkür olarak verildiği şeklinde devam eder. Aslında o dönemdeki kayıtlara göre Earl Charles Grey’in Çin’i ziyaret ettiği, orada boğulan bir çocuğu kurtardığı çok akla yatkın olmamakla beraber neden kendi adının bir çaya verildiği de bilinmiyor. Bununla birlikte Earl Grey çayının adı Earl Charles Grey zamanında verilmiştir. Buradan yola çıkılarak “Güçlü bir lidere adanan bir çay olarak da ismini almış olabilir.” şeklinde bir yorum üretilebilir.

Earl Grey’deki kafein

Earl Grey’deki kafein içeriği tipine göre değişiklik gösterir ama genellikle kafein miktarı diğer siyah çaylara yakındır. Bu da normal bir Earl Grey çayının bir kupasında 55-90 mg, kafeini azaltılmış çeşidinde ise yaklaşık 10 mg kafein var demek.

Earl Grey Hakkında Ek bilgiler

  • Earl Grey çayı, kurabiye, kek gibi birçok tatlı yiyeceğe uyum sağlar.
  • Earl Grey çayını, çay satan hemen hemen her yerden alabilirsiniz.
  • Çay sevmeyenler için bergamottan üretilen bu yararlı çayın hapı üretilmeye başlandı bile. Hapın Avrupa genelinde satışı için de gıda ve ilaç otoritelerinden onay bekleniyor.

Yorum Yaz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>