Beyaz Çay nedir?

445
ÖZEL BİR TAVSİYE

Çayını tatlı sevenler için az demlenmiş (2-3 dakika) ideal sevenler için orta demlenmiş ve tadı daha yoğun almak isteyenler için 5-6 dakika demlenmiş beyaz çay tavsiye olunur.

Bugün sizlere toplanma şekliyle, tadıyla, yararlarıyla meşhur bir çaydan bahsedeceğim. “Çay” dendiğinde aklımıza gelen tasvir ince belli bardak içinde, tavşankanı renginde, sıcak ve hemen hemen her yerde görebileceğimiz siyah çaydır. Çocukluğumuzda paşa çayıyla başladığımız, gençlik dönemimizde sıcak içmeye başladığımız çayı daha ileriki yaşlarda ise şekersiz içeriz, ama ne olursa olsun mutlaka içeriz. Peki, siyah çay olur da beyaz çay olmaz mı? Tabi ki de olur. Hem de çok faydalı, sağlıklı, lezzetli, yumuşak olur.

Beyaz çay, Çin’deki Fujian Bölgesi’nde, sadece Narcissus bitkisinin yeni filizlenen tomurcuklarının el ile tek tek toplanarak üretilmeye başlanan ve daha sonralarda yayılan bir çay çeşididir. Damağınızda yumuşak ve hafif fındık esanslı bir tat bırakırken diğer yandan soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalığa karşı koruyucudur. Rengi ve tadı ise demleme şeklinize göre değişiklik gösterir. Demleme süresi arttıkça rengi koyulaşır. Fakat en yaygın kullanımı açık sarı renginde olandır. Bu renge ulaşabilmek için çayı 3-4 dakika demlemelisiniz.

Çok değişik tatlara sahip olan beyaz çay, demleme şeklinize ve demleme sayınıza göre farklılık gösterme özelliğiyle herkese hitap edebilir. Çayını tatlı sevenler için az demlenmiş (2-3 dakika) ideal sevenler için orta demlenmiş ve tadı daha yoğun almak isteyenler için 5-6 dakika demlenmiş beyaz çay tavsiye olunur. Daha önce demlediğiniz beyaz çayı bir daha demlediğinizde ise içindeki değişik hoş kokulu tatları almanız da cabası…

Ayrıca beyaz çayın kafeini az olduğu için uyku kaçıracak düşüncesinden uzak bir şekilde filminizi ya da dizinizi izlerken tüketebilirsiniz.

Did you make this recipe?

Please let me know how it turned out for you! Leave a comment below and tag @tinysalt on Instagram and hashtag it #tinysalt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recipe Rating
Kapat
Çay Dükkanı by ROIVA.CO
Tüm hakları saklıdır. © 2020