Kaliteli çay nasıl elde ediliyor?

308
ÖZEL BİR TAVSİYE

En kaliteli çaylarda bitkinin sadece en tepesindeki iki yapraktan oluşan filizler toplandığını biliyor muydunuz?

Çay Yaprağı
Çayın anavatanı olan Çin’de bir atasözü vardır. Derler ki; “üstün kalitede çay yüksek dağlardan gelir”. Bu sözden de anlaşılacağı üzere çay bitkisinin yüksek bölgelerde yetişmesi yaprağın kalitesini olmulu etkileyen bir özelliktir. Rakım ve dağ sisi çay bitkisinin çok fazla güneş ışığına maruz kalmasını engeller ve yaprakların nemli kalmasını dolayısıyla da yavaş yavaş büyümesini sağlar. Bu şekilde büyüyen yapraklar da yumuşak kalır. Tıpkı şarap gibi çay bitkisinin de kalitesi ve tadı hem yetiştirildiği toprak, iklim ve rakımdan hem de bitkinin toplanma, işlenme şeklinden direk etkilenmektedir.

Çok önemli bir etken de çay yapraklarının toplanma biçimidir. Makasla değil de elle toplanan çayın daha kaliteli olması çok doğaldır. Zira makaslar hijyenik olmayan metaller vasıtasıyla bitkiye tema eder ve çay yaprakları dışında farklı ot, çöp ve buna benzer şeyleri de torbaya toplar. Aynı zamanda filizlerin toplanma boylarına pek riayet edilemez ve çayın lezzetini veren kısımlar haricinde çok uzun bir bölüm de torbalara eklenir.

Elle toplanan çay yapraklarında ise özen ve doğal koşullar ön plandadır. Kişi yaprakları işaret ve baş parmağı arasına alarak toplarken gereksiz otları veya faydasız kısımları almayarak daha butik bir yaklaşım sergiler. Bu da çayın işlenmesine kadar geçen sürede en nadide yaprakları elde etmek adına önemli bir aşamadır.

Ayrıca çayın hasat zamanı da çok önemlidir. Çayın kalitesini ve tadını doğrudan etkileyen bu süreçler Türkiye’de pek doğru yönetilmemektedir maalesef. Hasat zamanı başladığı andan itibaren çay bitkisi her 12 günde bir toplanabilir. Ancak bu konuda pek özen gösterilmediği için çay bitkilerine zarar verilmektedir. Türkiye’de hasat dönemleri Nisan-Mayıs aylarında başlayıp Kasım hatta bazı bölgelerde Aralık ayına kadar sürmektedir.

Did you make this recipe?

Please let me know how it turned out for you! Leave a comment below and tag @tinysalt on Instagram and hashtag it #tinysalt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Çay Dükkanı by ROIVA.CO
Tüm hakları saklıdır. © 2020