Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

352
ÖZEL BİR TAVSİYE

Papatya çayını içmek için hazırlarken bir fincan için 1 çay kaşığı, gargara, buhar banyosu ya da pamukla uygulamak için ise 2-4 çay kaşığı konularak 5-10 dakika demlenmesi yeterlidir.

Çoğu evde görülen ve genelde yemek sonrası kullanılan, rahatlatıcı ve mideye iyi gelen papatya çayının yararları aslında bilindiğinden çok daha fazladır. Ayrıca bu bitkinin buharından banyo yaparak, çayını gargara yaparak veya çayını içerek faydalanabilirsiniz. Papatya denildiğinde öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk şey papatyanın mayıs papatyası olup olmadığıdır. Mayıs papatyası olmayan papatyaların herhangi bir kötü etkisi yoktur. Yalnızca etkisi mayıs papatyasına göre daha azdır.

Papatya, mideyi rahatlatır. Bu nedenle iftardan sonra içtiğinizde faydasını daha iyi görürsünüz. Midedeki tüm şişlik, gaz, kasılma şikayetlerini dindirici ve sindirime yardımcı olma özelliği vardır. Ağız içinde ya da boğazda hissedilen yanmalarda gargara yoluyla kullanılabilir. Üst solunum yollarındaki şikayetler için de bir fincan içinde hazırlanan çayın üzerinde bir örtünün altından buhar banyosu şeklinde kullanılır. Cildinizde hissettiğiniz şişlik ya da yanmalarda ise cildinize pamukla uygulayabilirsiniz.

Did you make this recipe?

Please let me know how it turned out for you! Leave a comment below and tag @tinysalt on Instagram and hashtag it #tinysalt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Çay Dükkanı by ROIVA.CO
Tüm hakları saklıdır. © 2020