Tarçın Çeşitleri ve Kolesterol

348
ÖZEL BİR TAVSİYE

Kabuk tarçının 1 gr kadarını parçaladıktan sonra kaynatılmış su içerisinde 15 dakika bekletip içebilirsiniz. Daha sağlıklı olması için günde en fazla 3-4 defa içilmelidir. Soğuk algınlığı için kullanılacaksa demlenen çay gargara yapılabilir.

Tarçın birçok yerde faydalarıyla karşımıza çıkan bir bitkidir. Hatta, evimizdeki baharatlıklardan birinde mutlaka tarçın da vardır. Ancak tarçının da türleri olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Çin Tarçını ve Seylan Tarçını gibi tarçın çeşitleri olduğunu hiç duymuş muydunuz? Peki, tarçın aroma katmaktan başka ne işe yarar?

Tarçının öncelikle çoğu zaman soğuk algınlıklarıyla başa çıkmada kullanıldığını biliyoruz. Bunun yanında tarçın, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da etkilidir. Özellikle midedeki şişkinlikte ve iştah kaybında kullanabileceğiniz bitkilerin başında gelir. Bunun dışında tarçının önemli bir özelliği kolesterolü ve kan şekerini düşürmesidir. Seylan Tarçınının tadı daha güzel olmasından dolayı genelde yaygın olarak kullanılır. Fakat kan şekerini düşürmek isteyenler için Çin Tarçını’nın etkisinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Did you make this recipe?

Please let me know how it turned out for you! Leave a comment below and tag @tinysalt on Instagram and hashtag it #tinysalt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Çay Dükkanı by ROIVA.CO
Tüm hakları saklıdır. © 2020